Lockpicking, tedy „zlodějské“ překonávání zámků, patří v Číně mezi oceňované dovednosti. Mistrovství takzvaných lockpickerů se kromě odborné veřejnosti účastní také bezpečnostní složky, policisté nebo armádní činitelé, kteří studují postup soutěžících pro vylepšování bezpečnosti vlastních systémů.
Fotogalerie |
Na překonání české vložky PRO byl navíc shodou okolností vylosován aktuální mistr Číny v lockpickingu, takže jeho neočekávaný neúspěch byl pro přítomné publikum velkým překvapením.
„Výsledky takové soutěže rozhodně hýbou odbornou veřejností po celém světě a je to nejúčinnější prezentace českých vynálezců,“ říká Petr Neuvirt, obchodní ředitel pro zámky a kování společnosti TOKOZ.
„Vyspělost a chytrost čínských specialistů je na velmi vysoké úrovni a neobstojí před nimi celá řada prestižních světových výrobců. To, že česká vložka porazila uznávaného mistra Číny, se mezi čínskými odborníky hodně řešilo. Naše výrobky na sebe strhly pozornost a i díky tomu se nám podařilo uzavřít dlouho projednávaný lukrativní kontrakt, který nám zajistí důležité místo na čínském trhu. Spolupráce v první fázi přinese tržby ve výši 400 tisíc dolarů.“
Firma se pochopitelně zabývala také rizikem možného kopírování. Výrobky společnosti se totiž potýkaly s nekvalitními napodobeninami již v minulosti, zejména v segmentu visacích zámků, kde dominuje. V tomto případě se však plagiátů neobává.
„Plagiátorství v budoucnu vyloučit nemůžeme, nicméně se nebojíme, že by k němu mělo dojít brzy. Nemá smysl kvůli tomu vstup do Asie odkládat, zvláště pokud se nejedná pouze o čínský trh,“ uvádí Neuvirt.